Uzmanlar, kanser gibi kronik hastalığı olanların Ramazan ayında ilaçlarını aksatmamaları gerektiğini, doktor kontrolünde orucunu tutmak isteyenlerin tutabileceğini söyledi.

Medical Park Özel Bursa Hastanesi Onkoloji Doç. Dr. Murat Arslan kanser gibi kronik hastalığı olanların Ramazan ayında ilaçlarını aksatmamaları gerektiğini söyledi.

Ramazan ayının manevi huzuruna oruç tutarak herkesin ulaşmayı istediğini vurgulayan Arslan, bunu yaparken sağlını tehlikeye atılmaması gerektiğini, sağlık durumunun el vermesi halinde oruç tutulabileceğini belirtti.

DOKTOR GÖZETİMİNDE TUTABİLİR

Oruç tutmak isteyen kanser hastalarının doktora başvurmalarını ve doktor gözetimi altında oruçlarını tutmalarını gerektiğinin önemle altını çizen Arslan, günde iki kez ilaç alanların sahur ve iftar saatlerine ilaç saatlerini denk getirebilmelerini fakat çok dikkatli olarak kendilerini yormamaları gerektiğini söyledi.

İlaç kullanmak zorunda olan hastaların çevrelerindeki kişilerin etkisi altında kalarak, onların tavsiyesiyle oruç tutmalarının kesinlikle yanlış olduğunu belirten Arslan, oruç utmak isteyen hastaların doktor gözetiminde oruç tutmalarını gerektiğini yoksa kendilerine ciddi zararlar verebileceklerini kaydetti.

Orucun sağlıklı kişilerin midenin dinlenmesi ve vücuttan detoks yapması etkisiyle yararlı olduğunu belirten Arslan, hastalar için sağlık problemlerini beraberinde getirebileceğini söyledi. Arslan ramazan ayında özelikle yaşlı, hamile, kanser hastaları, kalp hastaları, şeker hastaları, ülser ve ruhsal problemler gibi kronik hastalığı bulunan hastaların oruç tutmalarının zararlı olacağını vurguladı.

 

http://www.bursadabugun.com/haber/kanser-hastalari-oruc-tutabilir-mi-44344.html