Onkoloji hastalarının sıcak yaz döneminde daha dikkatli olmaları gerektiğini belirten uzmanlar, bu kişilerin direrkt güneş ışığına maruz kalmaktan kaçınmaları gerektiğini bildirdiler.

Su kaybının, tansiyon düşmesi, aşırı halsizlik ve yorgunluk hissini arttıracağı uyarısında bulunan Medical Park Özel Bursa Hastanesi Tıbbi Onkoloji Bölümü Başkanı Doç. Dr. Murat Arslan, uygulanan bazı kemoterapi ilaçlarının, cildin güneş ışınlarına duyarlılığını artırdığını ve bunun da ciddi yanık tablolarına neden olabileceğini söyledi. Kemoterapi tedavisi alan hastalar güneş altında uzun süre kalmalarının, güneşlenmelerinin önerilmediğini kaydeden Arslan, sıvı alımının kemoterapi tedavisi gören hastalarda çok önemli olduğunu vurguladı.

HİJYENE DİKKAT

Günde 1 veya 2 adet madensuyu ile kaybedilen minerallerin de yerine konulması açısından yardımcı olacağını kaydeden Arslan, ancak diğer gazlı içecekler mide barsak sistemini olumsuz etkileyerek olumsuz etki yapabileceğinden fazla tüketilmemesi gerektiğine değindi.

Deniz ve yüzme havuzlarından enfeksiyon kapma ihtimalinin de fazla olduğunu belirten Doç. Dr. Murat Arslan, hijyenik kurallara dikkat edilmeyen toplu yüzme havuzlarından uzak durulmasını istedi.

http://www.olay.com.tr/haber/ilceler/onkoloji-hastalarina-gunes-ve-sicak-uyarisi–73380.html#.U-dw7XV_s8p