Kanser teşhisi konulduktan sonra hasta ve yakınlarında, hastalığın düzelmesi, tedavi sırasında Kanser Hastalarında Beslenmehastada düşkünlük olmaması için beslenmeye yönelik yoğun bir araştırma başlamaktadır. Tedavi süreci tamamlandıktan sonra da hastalığın nüksünü önlemek, tedavilerin yan etkilerini atmak için de beslenmeye dikkat edilmelidir.

Ülkemizde beslenme konusunda o kadar çok bilgi kirliliği var ki hasta ve yakınları bu durumda nasıl bir beslenme programı yapacaklarını kestirememektedir. Hastalar ne yemeleri gerektiği, hangi besinlerden uzak duracakları, hangi takviye ürünlerden alınmasının nasıl fayda sağlayacağı gibi bir çok beslenme ile ilgili aileden, hekimlerden, komşulardan aşırı tavsiyeler almaktadır. Ancak ne yazık ki bu tavsiyelerin pek çoğu tutarsız, bilimsel verilerden uzak, kulaktan dolma, yanlış bilgiler içermektedir. Bir hasta için geçerli olan öneri, diğeri için uygun olmayabilir.

Kanser Hastalarında Beslenme-1Burada bilimsel verilere dayanılarak hazırlanmış bazı kuruluşların önerileri doğrultusunda hastalarımıza pratik ve kolay anlaşılabilir önerilere yer vermeyi amaçladık. Yer verdiğimiz öneriler spesifik tedavi yöntemlerinin önüne geçmez. Bu önerilerde bulunurken hastaların uygun tıbbi ve destek tedavileri aldığı kabul edilmiştir.

Hastalara hastalığın hangi döneminde olduğuna dayalı olarak öneriler değişebileceği için Amerikan Kanser Derneği’nin hastalık safhalarına göre yaptığı kılavuzdan yararlanılmıştır. Ayrıca bazı özel kanser türlerine göre özel önerilere de yer verilmiştir.

Hastalık tedavisi açısından 3 ana dönem vardır:

  1. Aktif tedavi yapılan ve tedavi sonrasında olan iyileşme dönemi
  2. Hastalıksız veya hastalığın sabit düzeyde kaldığı tedavisiz dönem
  3. İleri evre hastalık dönemi

Yeni geliştirilen tedavi yöntemleriyle artık hastaların büyük bir çoğunluğu uzun süre yaşama şansı elde etmektedir. Bu hastalar için de sağlıklı kilo yönetimi, uygun diyet, düzenli fizik aktivite önemli hale gelmiştir.

Tanı sonrasında hasta ve yakınları şu basit ama önemli sorulara cevap bulmalıdır:

  • Ne yemeliyim?
  • Nasıl egzersiz yapmalıyım?
  • Kilo vermeli miyim, almalı mıyım?
  • Diyeti tamamlayıcı ürünler var mıdır?

Hastalığınızın tedavi dönemi, tanınıza özel bilgiler ve sık sorulan sorulara cevap için iligili bölümleri tıklayarak detaylara ulaşabilirsiniz