YURTDIŞINDAN İLAÇ TEMİN PROSEDÜRLERİ

Ülkemizde onkolojide dünyada kullanılan ilaçların neredeyse tamamı vardır. Ancak yurtdışında yeni kullanım onayı alan ilaçların bir kısmı, o ilacı satan şirketin Türkiye’de satış temsilcisinin olmamsı, temsilcisi olan ilaçlarında yasal başvuru sürecinde olmaları nedeniyle Türkiye’de dünya piayasasıyla aynı anda satışı mümkün olmamaktadır.
Bu tür ilaçların temininde herşeyden önemlisi tedavi aşmasında o ilaca sıranın gelmiş olmasıdır ki, buna sizi takip eden onkolog karar verecektir.
Bu durumda Onkoloji uzmanınız Sağlık Bakanlığına “endikasyon dışı onay formu” ve sizin imzalayacağınız “bilgilendirlİmiş olur formu” göndererek başvuruda bulunur. Bakanlıkta ilgili kurul sizin önceki tedavi şemalarınızıda gözden geçirerek alıp alamayacağınıza karar veriri ve onay veya red yazısını onkolog uzmanıza gönderir. Onay gelirse Onkoloji uzmanınız reçeteyi düzenler ve sizin şahsi olarak Eczacılar birliğine rapor, reçete aslı, kimlik fotokopisi ve adres bilgileri ile başvuru yapmanız gerekir. Belgelerde eksiklik yoka eczacılar birliği yurt dışından size ilecı en fazla 3 aylık olacak şekilde getirir ve adresinize ulaştırır. ilaç bitince ilacın etkinliği ve yan etkisi onkologunuz tarafından değerlendirilip sağlık bakanlığına form ile başvurulduğunda yeni bir 3 aylık tedavi dozu Eczacılar Birliği tarafından getirtilir.
Bazı ilaçlar Sağlık Bakanlığının ilgili kurumu tarafından değerlendirilmiş ve işlemlerin hızlanması açısından endikasyon dışı başvuru yapılmadan bazı kanser türlerinde kullanımına onayı doğrudan vermiştir. Dolayısıyla uygun rapor düzenlendikten sonra, Eczacılar Birliğinden doğrudan ilaç temini reçete karşılığında yapılabilmektedir.
Bazı ilaçlar ise yurt dışında daha başka kanser türlerinde kullanılmaya başlanılmış ancak Türkiye’de eczanelerde bu ilaç bulunmasına rağmen dünya ile aynı paralelde uygulanan kanser türleri için uygulama genişletmesi yapılmamıştır. Bu ilaç normal eczanelerde vardır. Onkolog uzmanınız yine endikasyon dışı form ile başvuru formunu onay için Sağlık Bakanlığının ilgili kurumuna gönderir ve onay gelince reçete ettiğinde normal eczaneden bu onay kağıdıyla ilacınızı kullanabilirsiniz.
Diğer bir grup ilaçta ise daha karmaşık bir durum söz konusu vardır. İlacın Türkiye’de satılmasına Sağlık Bakanlığı onay vermiş, ilgili şirket ilacı eczanelere satılması için dağıtımını yapmış, ancak SGK ilacın eczanelere parasını geri ödemeyi onaylamamıştır. Burada ne yazık ki ilacın temini için 2 aşamalı bir süreç ve ilacın parası SGK dan ödenene kadar eczane ile finansal anlamda hastanın anlaşma yapması gerekmektedir. Bu ilaç için önce endikasyon onayı bakanlıktan onkoloji uzmanınızın başvurusu ile alınmakta, sonra ilgili ilaç reçete ile serbest eczaneden alınmaktadır. Eczacı ilacın faturasını hazırlayıp hastaya vermekte ve bu sırada geri ödemeyi garantiye almak için hastadan senet almaktadır. hasta faturası reçetesi kimlik fotokopisi ve matbuu olan bir dilekçeyi doldurduktan sonra belgeleri SGK nın Ankara Bahçelievler de olan şubesine göndermektedir. Sonrasında SGK belgeleri inceledikten sonra fatura bedelini bankaya yatırmaktadır. Hasta bankadan ödemeyi alarak eczane ile olan borcunu kapatabimektedir.
Görüldüğü gibi onkolojide biri kaç ilaç temini prosedürü vardır . Bunların takibi dikatli yapılmalıdır. İlaçların teslimi eve adresine olduğu için hasta ev adres ilgileri düzgün verilmelidir…
GÖRÜLDÜĞÜ GİBİ BAZI İŞLEMLER SADECE BÜROKRASİDEN İBARETTİR. ONKOLOJİ GİBİ YOĞUN HASTA POTANSİYELİ OLAN BİR KLİNİĞİN DOKTORU HER GEÇEN GÜN ARTAN SAYIDA İLAÇ İÇİN ENDİKASYON DIŞI KAĞIT YAZMASI GEREKMEKTE BU DA İŞLEYİŞİ AKSATMADADIR. DAHA AZ BÜROKRASİ İLE İLAÇ ONAYLARININ VERİLMESİNİ TEMENNİ EDİYORUM