Kolon Kanseri Hakkında Genel Bilgi

Kolon kanseri toplumda sık görülen tümör tiplerinden biridir. Kansere bağlı ölümlerde de üst sıralarda yer alır.

Ailesel geçiş özelliği olabilir. Bazı sendrom dediğimiz hastalık gruplarında kolon kanseri gelişimi riski yüksektir. kolon kanserlerinin %95 inde ailesel özellik bulunmaz . Posadan az beslenme kırmızı etten yoğun beslenme , mangalda pişmiş et yeme alışkanlığı, sigara tüketimi riski arttırır.

Kolon kanseri barsak alışkanlığında değişme kabızlık veya ishal ataklarının olması, gaitada kanama, halsizlik yorgunluk, kansızlık, karında şişkinlik , kilo kaybı, barsaklarda boşalmama hissi gibi şikayetler yaparak belli eder.

Kolon kanserinint anısı kolonoskopi ile biyopsi alınarak kesinleştirilir. Sonrasında patolojide çıkan sonuca göre kemoterapi ve / veya radyoterapi uygulanmasına karar verilir. Kolon cerrahisi açık veya laparoskobik yöntemler le yapılabilir. Kolostomi denilen barsağın karına ağızlaştırması işlemi ise rektum kanseri denilen barsağın son kısmına yönelik cerrahi işlemde b üyük abdesti tutan kaslar kesilecekse kalıcı şekilde yapılır. Ancak cerrahi yara iyileşme problemi olacağı düşünülerek yapılmış ise geçici olarak açılır. Tedavi bitiminde geri kapatılarak normal yoldan defekasyon yapılması sağlanır.

Kemoterapi kolon kanseride lenf bezlerine veya diğer organlara yayılım varsa yapılır. rektum kanserinde ise radyoterapi etikisini arttırmak için uygulanır.

Radyoterapi rektum kanserinde uygulanırken diğer kısımların kanserlerinde uygulanmaz. Ancak kemik beyin ve kemik yayılması gibi gerekli olan durumlarda yapılır.