ServiServiks Kanser Taramasıks kanseri, genellikle Human Papilloma Virus (HPV) denen viral enfeksiyonun cinsel ilişki ile geçmesi sonucu oluşan ve PAP smear denilen basit bir tarama yöntemi ile erken safhada tespit edilerek tedavi olabilen hastalıktır. Viral bir enfeksiyon ile ilişkili olması nedeniyle korunma amacıyla geliştirilen aşı olmakla beraber, cinsel hayatta bazı tedbirlerin alınmasınında tarama kadar koruyuculuğu olacaktır. Bu tedbirlerin başında; düzenli ve ahlaki temellere bağlı ailesel yaşamın sürdürülerek, şüpheli cinsel ilişkilerden uzak durulması gelmektedir. Erkeklerin de bu virüs ile hastalanması mümkün olmakla beraber, genellikle taşıyıcı kalarak, virüsü partnerleri arasında aktarmaktalardır. Kadında rahim ağzına yerleşen virüs çoklu partnerli hayat varsa erkeklere bulaştırılıp taşımasına neden olunmakta ve bulaşan kadında da rahim kanseri gelişimine neden olmaktadır. Bu tür ilişkiden vazgeçemeyen bireylerin ise korunma anlamında kondom kullanmaları önerilmektedir.

PAP smear ile tarama ise

Serviks Kanser Taraması-1

  • İlk cinsel ilişkiden sonra ilk 3 yıl içinde veya 21 yaşından sonra yapılmaya başlanmalıdır (hangisi yaş olarak önce gelmiş ise)
  • 30 yaşından sonra 3 yıl ard arda yapılan pap smear normal ise devamında 3 yılda bir yapılamaya devam edilmelidir.
  • 65 yaşından sonra 3 bir birini takip eden pap smaer normal ise ve 10 yıl içerisinde hiç anormal sonuç yoksa pap smear taraması kesiilebilir.
  • Rahim operasyonu olan ve total rahim çıkarılması yapılanlarda takibe gerek yotur ancak rahim ağzı yerinde bırakılmış ise 70 yaşına kadar takip devam edilmelidir